Przejdź do treści

Zespół Szkół w Huwnikach

Strona główna » Z życia szkoły i przedszkola » Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022

Odsłony: 10

Już drugi raz nasza szkoła włączyła się w akcję społeczno–edukacyjną Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim.

Żonkile są symbolem pamięci o powstaniu które wybuchło w warszawskim getcie w 1943. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku w ramach udziału w projekcie, uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły obejrzeli filmy: „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim”, “Muranów – dzielnica północna”, i “Będę pisać”. Filmy przedstawiały sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego w czasie wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. W obchody rocznicy zaangażowani byli uczniowie całej szkoły. W ramach lekcji historii przeprowadzono pogadanki, których celem było zobrazowanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów.

By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia, Samorząd Uczniowski własnoręcznie przygotował papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później zostały wręczone nauczycielom i uczniom, przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Bardzo wszystkim dziękujemy za włączenie się w akcję!

#ŁączyNasPamięć#AkcjaŻonkile#POLIN#Warszawa